top of page

Mikulášská nadílka

Jak to, že 5.12.?

Určitě vás občas napadlo, proč Mikuláš chodí v předvečer svého svátku (5.12.) a ne v den svého svátku (6.12.).Je to tím, že pro naše předky byl počátkem dalšího dne už západ slunce a ne půlnoc.

Počítání času jak ho známe dnes přišelo až se vznikem mechanického hodinového strojku. Z praktických důvodů tedy císař Ferdinand I. Habsburský v roce 1547 zavedl mechanický německý čas, na který si lidé zvykali víc jak padesát let.

Trocha historie

Vše začalo ve 13.století jako tzv. biskupské chlapecké hry na počest sv.Mikuláše, patrona školní mládeže. Z nich se postupně vyvinul obyčej svatomikulášských obchůzek a průvodů

Nadílka v minulosti?

- vyrobte takovou doma a vyfoťte nám ji

Děti dostaly za modlitbičku od maškar většinou jen nějakou drobnost a pořádnou nadílku obdržely až od rodičů, či kmotry. Nadílku dávali do misek, ošatek či punčoch.

Hračky

Buď je zhotovovali rodiče či starší sourozenci, nebo se kupovaly na trzích. Byly to většinou jednoduché figurky nebo zvířátka ze dřeva či hlíny, zdobily se malbou, peříčky, slámou atd. V našich končinách se takovými hračkami proslavily Klatovy.

Něco k snědku ze sušeného ovoce, jablek a hrušek, zdobené větvičkami, rozinkami, hrášky, ořechy a pozlátky, které si můžeš vyzkoušet doma i ty. Svůj výtvor nám vyfoť a pošli na mail.

čert ze sušených švestek
Hlava a tělo je ze sušené hrušky,jablka,meruňky či fíku, do kterých se zapíchnou špejle jako ruce a nohy, na špejle se předem navlečou sušené švestky. Řetěz uděláme z navlečených rozinek, jazyk z červené tkaniny a koště zastoupí větvička. Obličej je stvořen kořením.

 

fíková panenka

Panenčinu sukni je vytvořena z několika fíků naskládaných na sebe. Z rozinek na drátku jsou ruce, švestka či kaštan tvoří hlavu, rozinka krk. Klobouk tvoří větší fík a ozdoben rozinkami a hrášky. Z mandle na provázku je skvělá kabelka.



 




 

index.jpg
195e94189448401fd409a95ac638b800.jpg

vrkoč - řetízkový kolotoč

Upeče se pletenec - cop stočený do kruhu (těsto jako na vánočku). Ozdobí se pentlemi a zapíchnou se do něj špejle, jejichž horní konec se zapíchne do jablka, které je vyzdobeno zelenými větvičkami nebo špejlemi se sušenými plody.řetízkový kolotoč vznikne, když na zapíchnuté špejle jsou navěšeny řetízky z navlečených rozinek nebo hrášků

 

třesolka

Třesolka je jablko se zapíchnutou větévkou (brčkem), rozříznutou na tenká vlákna a na jejich konce upevněnými hrášky, rozinkami a ozdůbkyami Když se jablkem pohne, vše se třese - to je třesolka.

 

svět-ježek-král

Základem je trojnožka tvořená 3 stejně dlouhými špejlemi obtočenými barevným papírem zapíchnutými do jablka. Do horní poloviny jablka jsou pak zapíchány špejle se sušenými plody, kandovaným ovocem a čímkoliv dalším na ozdobu. Pod trojnožku se případně jako "zvonek" připevní malé jablíčko na niti.

zahrádka

Čtyři jablka rozložena do čtverce, spojené k sobě špejlemi. Do nich zapíchnuté špejle směrem vzhůru drží páté jablko. Na špejlích k pátému jablku mohou být navlečeny sušené plody a ozdůbky. Horní jablko je zdobeno zelenými větvičkami a dalšími ozdůbkami nebo svíčkou.

Od 19. století, kdy se na trzích začaly objevovat citrusové plody, bylo jednodušší použít k výzdobě místo jablek pomeranče se silnou kůrou, protože zapíchané koření a jiné ozdoby nenadělaly s chutí plodu nic - někdy se jablko nedalo ani jíst.

5115689-img_9682.jpg
svet-kral a třesolka.jpg
KOS695867_PC281066.JPG

mikulášské pečivo

Pečivo ve tvaru Mikulášů, čertů a andělů, a to z různých těst a různě zdobené.  Například perníkové - Perník se ale nepekl z takového těsta, jaké děláme dnes - základem bylo medové těsto ochucené pepřem - odtud název perník.  Dalšími ingrediencemi bylo koření - pepř, nové koření, skoice, hřebíček, muškátový oříšek i květ, kardamon, badyán, vanilka, anýz, fenykl a koriandr, dále ořechy, mandle a později pak i pomerančová kůra. Dobře vypracované těsto se pak dávalo odležet na půl roku i déle. Pro použití se odsekávalo sekyrou a před pečením se vtlačovalo do dřevěných vyřezávaných forem, kde se řádným vtlačením zformovalo, poté vyklopilo a upeklo.

06819110_kvtyyofluzuhfg-b.jpg
bottom of page